Są takie czynności, które są dość trudne do wykonania ręcznie. Głównie dlatego, że wymagają użycia sporej ilości siły, na przykład ubijanie białej na sztywno czy zagniecenie ciasta drożdżowego z dużej ilości mąki. W takich sytuacjach przyda się robot kuchenny planetarny Berlinger Haus. Wykonana za Ciebie najbardziej wymagające części tworzenia wypieków, zaoszczędzi Twój czas oraz zadba o jakość potrawy - szybko i precyzyjnie!

Czym jednak należy kierować się podczas zakupu odpowiedniego sprzętu, skoro na rynku dostępnych jest tak wiele różnorodnych modeli? W tym artykule opowiemy, na jakie cechy należy zwrócić uwagę, żeby być zadowolonym z urządzenia i móc korzystać z niego przez długi czas!

Najważniejsze części robota kuchennego - końcówki

Wbrew pozorom jedna nie wystarczy. Jeżeli chcesz wznieść swoje wypieki na nowy poziom, to będziesz potrzebować dokładnie trzech końcówek. Pierwszą i najważniejszą jest oczywiście rózga. To zdecydowanie najczęściej używana część kuchennego robota planetarnego Berlinger Haus, ale absolutnie nieuniwersalna. Powinno używać się jej wyłącznie do miękkich produktów, a więc jaj, masła w temperaturze pokojowej czy śmietanki.

Drugą końcówką jest płaski element, często nazywany "liściem" lub "typu K". Służy on do mieszania i ucierania bez napowietrzania mas. Sprawdzi się więc zarówno do miękkiego masła, jak i twardego, twarogów, mięs czy ciast kruchych. Czasami występuje również z gumową nakładką, która idealnie zeskrobuje masy ze ścianek misy. Ostatnią, trzecią końcówką w zestawie do urządzeń Berlinger Haus jest hak. Jego zastosowanie jest najprostsze - używa się go do wyrabiania ciast, na przykład drożdżowych, które wymagaj długiego i cierpliwego zagniatania.

Przed zakupem kuchennego robota planetarnego koniecznie zwróć uwagę na jakoś wykonania elementów wymiennych. Wszystkie końcówki powinny być solidne, a ich powierzchnia - idealnie gładka, bez żadnych chropowatości czy widocznych łączeń. Właśnie takie są w każdym modelu Berlinger Haus.

Wielkość misy robota planetarnego ma znaczenie

Jeden nieduży biszkopt? A może ciasto na pizzę dla kilkunastu osób? Potrzeby bywają różne. Jednego dnia będziesz potrzebować tylko kilku babeczek, a drugiego - kilkupoziomowego tortu. Dlatego koniecznie sprawdź wielkość misy kuchennego robota planetarnego, który Ci się podoba. Nigdy nie kieruj się wyłącznie obecnymi potrzebami. Być może do tej pory nigdy nie musiałeś robić cynamonek z pięciu porcji, ale co, jeśli ten jeden raz będziesz musiał - do pracy, dla dziecka na urodziny czy z jakiegokolwiek innego powodu? Lepiej nie dzielić dużej porcji na kilka mniejszych, tylko wykonać wszystko za jednym razem.

Roboty kuchenne Berlinger Haus mają 6-litrową misę. To optymalna wielkość, która pozwoli Ci ubić zarówno niewielką ilość jajek, jak i wyrobić sporą ilość ciasta. Mieszadła bez problemu dosięgną samego dna naczynia bez Twojej pomocy.

Jakość wykonania urządzenia i końcówek

Kuchenne roboty planetarne Berlinger Haus to sprzęty, które są stworzone do wielu różnych zadań - zarówno tych prostych, jak i naprawdę wymagających. Dlatego podczas zakupu musisz zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt, a mianowicie - jakość wykonania.

Przede wszystkim, Twoje nowe urządzenie powinno posiadać nóżki antypoślizgowe. Dzięki nim nie będzie przesuwał się po blacie, nawet jeśli nastawisz obroty na najszybsze, a w misie będzie znajdować się ciężka masa. Co więcej, istotna jest także sama moc. Im większa, tym lepiej kuchenny robot planetarny sobie poradzi podczas przygotowywania jedzenia. Wszystkie modele Berlinger Haus zostały wyposażone w silniki o mocy 1300 Watów. W ten sposób mogą pracować nieprzerwanie, nawet w funkcji TURBO, przez bardzo długi czas.

Końcówki i misa powinny byś wykonane z wytrzymałych i odpornych materiałów, na przykład ze stali nierdzewnej. Demontaż wszystkich elementów musi być intuicyjny i nie może wymagać użycia dużej ilości siły. W ten sposób korzystanie z kuchennego robota planetarnego Berlinger Haus zawsze jest proste i przyjemne.